Bebeğinizle Uçak Yolculuğu Yapmanızı Kolaylaştıracak İpuçları

Puset ya da kangurunuz yanınızda olsun

Bebeklerle uçmak, tek başınızaysanız, çok zordur. Sadece iki kolunuz ve çok işiniz vardır. Bebek taşıyıcı/kangurunuzu yanınıza alarak iki kolunuzun da boşta olmasını ve ihtiyacınız olan şeylere daha kolay ulaşmanızı sağlarsınız. Eğer bebeğiniz kucağınıza alamayacağınız yaştaysa bebek arabanızı mutlaka yanınızda bulundurun.

Bebeğinizin uyku düzenine uygun bir uçuş alın

Eğer mümkünse, uçağınızın saatini bebeğinizin uyku saatine denk getirin. Böylece bebeğiniz uçuş boyunca uyuyabilir ve siz de sakin bir yolculuk geçirebilirsiniz.

Kalkış ve iniş süresince bebeğinize emebileceği bir şeyler verin

Kalkış ve inişlerdeki basınç değişimi bebeğinizi rahatsız edebilir. Bunu engellemek için kalkış ve inişte bebeğinize emzik, biberon gibi şeyler vererek kulaklarının basınçtan etkilenmesini sağlayabilirsiniz.

Eğlenceli bir şeyler getirin

Bebekler ve çocuklar kolayca sıkılırlar. Uçakta bunu engellemek için bebeğinizin ilgisini çekecek oyuncakları yanınızda bulundurun. Bütün oyuncakları bir anda vermek yerine sırayla verin ki sıkıldıkça dikkatini yeni bir şeye odaklayabilesiniz.

Yardım istemekten çekinmeyin

Hostesler size yardımcı olmak için uçaktalar. Eğer ihtiyacınız olursa yardım istemekten asla çekinmeyin.

Her şeyi planlayın

Uçakla seyahatte her şeyi ayarlamanız zordur. Uçuşunuz rötar yapabilir, bavulunuz kaybolabilir ve daha pek çok terslik başınıza gelebilir. Kötü durumları da göz önünde bulundurarak bebeğiniz için ihtiyacınız olacak her şeyi fazla fazla yanınıza alın. Islak mendil, bebek bezi, atıştırmalık, içecek, ekstra giyecek, biberon, oyuncak, battaniye, emzik, mama, gibi şeyleri yanınıza bol bol alın.

Havaalanına erken gelin

Mümkünse havaalanına erkeden gelin ve checkininizi erkenden yapın, güvenlikten geçin ve gecikmelerin önüne geçin. Böylece acele etmenize ve paniklemenize gerek kalmaz.

 

İyi yolculuklar dileriz!

Bebeğinizin Katı Gıdalara Hazır Olduğunu Gösteren 7 İşaret

Yaş

Bebekler 4.-6. aylar arasında katı gıda yemeye hazır olurlar. Fakat pek çok doktor bu fikirden vazgeçmiştir ve ilk 6 ayda bebeğe sadece anne sütü ya da mama vermenizi önermektedirler. Bunun sebebi, bebeklerin sindirim sistemlerinin ilk 6 ay tam olarak gelişmemiş olmasıdır. Yapılacak en doğru şey bu konuyu doktorunuzla konuşmanızdır.

Çıkartma refleksinin ortadan kalkması

Çıkartma refleksi, bebeğin ağzındaki şeyi diliyle dışarı atmasıdır. Bu, 4. ay civarında ortadan kalkar. Bu dönemde çocuğunuzun çıkartma refleksini yakından takip edin. Bu hareket oradan kalktığında bebeğinizi katı gıdalarla beslemeye başlayabilirsiniz.

İlgi

Eğer bebeğiniz yiyecek yediğiniz zaman sizi izlemeye başladıysa katı gıda denemeye hazır olabilir.

Kilo artışı

Bazı uzmanlar, bebeklerin, doğum kilolarının iki katına ulaştıkları zamandan önce katı gıdaya geçmelerinin doğru olmadığını düşünürler.

Kafa kontrolü

Bebeğinizin kendi kafasını kendi tutmaya başlamadan katı gıdalarla tanışması doğru değildir. Bebeğiniz başını kendi başına tutmaya başlayabildiği zaman onu katı gıdalarla tanıştırmaya başlayabilirsiniz.

Oturmak

Kendi başına oturamayan bir bebeğe katı gıda veremezsiniz. Bunu denerseniz bebeğiniz boğulabilir. Bebeğiniz uzun bir süre kendi başına oturamıyorsa katı gıdalara hazır değil demektir.

İştah artışı

İlk 6 ay boyunca bebeğiniz biberonu ile ya da günde birkaç kez emzirme ile mutludur ve kolayca doyar. Fakat aniden bebeğiniz sürekli aç görünmeye başladıysa onu katı gıdalarla tanıştırmak iyi bir fikir olabilir.  

 

Siz yine de bu kararı vermeden önce mutlaka doktorunuza danışın!

Yeni Annelerin En Sık Yaptıkları Hatalar

O uyanıkken bebeğinizin tırnaklarını kesmek

Bir bebeğin tırnaklarını kesmek, o uyurken çok daha kolaydır. Bebeğiniz uyanıkken ellerini sürekli sallayacağı için tırnak kesmek hem zor hem de tehlikeli olabilir.

Babayı konu dışı bırakmak

Bazen anneler babaları, istem dışı olarak, konu dışı bırakırlar. Anneliğe kendilerini o kadar kaptırırlar ki babanın bebekler bağ kurmasına ve ona bakmasına fırsat bırakmazlar. Siz bu hatayı yapmayın, babayı da sık sık bebeğinizle geçirdiğiniz zamanlara katın.

Yeterince soru sormamak

Bazen yeni anne olanlar, soru sormaktan çekinirler. Sorularının aptalca ya da utanç verici olmasından korkarlar. Gerçek şu ki, konu bebek bakımı olunca, aptalca soru diye bir şey yoktur. Bütün sorularınız için çocuk doktorlarınıza ve kendi doktorunuza başvurabilir, annenizden, arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz.

Bebeğinizi sadece tek bir emziğe alıştırmak

Bebeğiniz için yapacağınız en büyük iyilik onun tek bir emziğe bağlanmasını engellemektir. Birkaç günde bir bebeğinizin emziğini değiştirin ve tek tip emziğe alışmasını engelleyin.

Hemen iyileşmeye çalışmak

Pek çok anne doğumdan sonra hemen eski haline dönmeye, normal rutinine devam etmeye çalışır. Siz bu hatayı yapmayın ve iyileşme döneminizi ağırdan alarak vücudunuza tamamen iyi olması için fırsat tanıyın.

Kendini hafife almak

Yeni annelerin kendine güvenleri olmayabilir. Şunu aklınızdan çıkartmayın; bu dünyada kimse, sevgi dolu bir anne kadar becerikli olamaz. Bebeğinizi tanımak, sizin içinizde olan bir içgüdüdür ve annelik tamamen içgüdüsel bir şekilde size gelecektir. Anneliğin zamanla kolaylaşacağını unutmayın.

Besleme konularında yardım almamak

Emzirmeyi seçen annelerdenseniz, küçük de olsa problemler yaşamanız gayet normaldir. Bu, pek çok annenin başına gelir ve bunda utanılacak hiçbir şey yoktur. Çok az anne hiç sorun yaşamadan bebeğini emzirmeyi başarır. Sorun yaşadığınız durumlarda yardım almaktan çekinmeyin.

 

Annelik en güzel duygudur. Bu güzel günlerin tadını çıkarın!

Yeni Annelere Akıl Sağlıklarını Koruyabilmeleri İçin Öneriler

Evden çıkın

Bütün gün evde oturup duvarların üzerinize üzerinize gelmelerini beklemeyin. Bazen tek ihtiyacınız olan şey taze hava, arkadaşlar ve değişik ortamlardır. Bebeğinizi sıkıca giydirin ve beraber dışarıda biraz gezmeye çıkın ya da markete gidin. Yeter ki biraz evden çıkın.

Diğer annelerle konuşun

Şu sıralar yaşadıklarınızı tek yaşayan siz değilsiniz. Diğer annelerle konuşun ve dertleşin. Başkalarından öneri ve cesaret almak size iyi gelecek.

Spora gidin

Yeni anneler için spor yapmanın birden fazla faydası vardır. Hamilelik kilolarınızdan kurtulur ve stresinizi atarsınız. Spor salonuna gitmek istemiyorsanız bebek arabanızı alıp yürüyüşe çıkabilirsiniz ya da evde DVD yardımıyla spor yapabilirsiniz.

Süslenin ve saçınızı yapın

Bir yere gidiyor olmasanız bile kendinize biraz bakım yapın. Süslenmek kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Gerçek yemekler yiyin

Zamansızlıktan abur cuburla kendinizi tıkamayın. Enerjiniz düşük diye şekere yönelmeyin. Sağlıklı beslenin, böylece kendinizi daha iyi ve daha enerjik hissedeceksiniz. Üstelik cildiniz ve saçınızın parlaması ve bebeğinize ihtiyacı olan besinleri sütünüz yoluyla vermek için sağlıklı beslenmeniz önemli.

Bakıcı tuttuğunuz için kendinizi kötü hissetmeyin

Her anne bazen kendini dinlemek ve uzaklaşmak ister ve bu, anneler için gerçekten de gerekli ve faydalıdır çünkü vücudunuz ve zihniniz bu şekilde dinlenme fırsatı bulacaktır. Kuaföre gitmek, alışveriş yapmak, birileriyle buluşmak için kendinize zaman ayırmanızda hiçbir kötülük yok. Haftanın birkaç günü, birkaç saatliğine bebeğiniz için bir bakıcı bulun ve kendinize zaman ayırın.

Biraz kestirin

Uyku, yeni anneler için önemlidir. Bebeğiniz uyuduğu zamanlar uyuyun ve bunun için kendinizi kötü ya da suçlu hissetmeyin. Dinlenebileceğiniz zamanlarda mutlaka dinlenin.

Güzelce ağlayın

Doğum sonrası hormonların biz kadınları biraz çıldırttığı bir gerçek. İlk üç aydan önce psikolojinizin eskisi gibi olmasını beklemeyin, üstelik doğum kontrolüne başlarsanız bu süre biraz daha uzayabilir bile. Fakat merak etmeyin, bazı günler diğerlerinden daha zorlu olacak ama mutlaka geçecek. Kendinizi kötü hissettiğiniz günlerde özgürce ağlayın, bir arkadaşınızla ya da kendi başınıza oturun ve istediğiniz gibi ağlayın. Sonrasında kendinizi çok daha iyi hissedecek ve günü daha rahat atlatacaksınız.

Bebeğinizi sevin

Yeni anne olmanın bunalımını atmanın en iyi yolu bebeğinizi sevmekten geçer. Bütün o uykusuz geceler, kirli bezler, tükürüklü tişörtler ve saatler süren ağlamalar bebeğinizin dişsiz gülümsemesi, kahkahası, bebek sesleri ve elinizi parmağıyla tuttuğu her an sayesinde unutulup gidecek. Bebeğinize temas etmeniz hem sizi hem onu rahatlatacaktır.

 

Anne olmak en güzel hediyedir, bunun değerini bilin.

Bebeklerin 12 ve 18. Aylar Arasındaki Gelişimleri

12. Ay

 • Adı söylendiği zaman söyleyen kişiye bakar.
 • Emekler ve etrafta gezinir (baz bebekler hiç emeklemeyebilirler, bu son derece normaldir).
 • Birkaç adımı yardımınız olmadan atabilir.
 • Mutlu ya da üzgün olmak gibi duygularını belli edebilir.
 • Uzanırken kendi kendilerine oturur pozisyona geçebilir.
 • ‘’Bay bay’’ anlamına gelen el sallama hareketini yapabilir.
 • Sizinle iletişim kurabilir, gevezelik edebilir.

13. Ay

 • ”Anne” ve ”Baba” dışında başka sözcükler de kullanabilir.
 • Aynada kendi yansımasını görmekten keyif alır.
 • Siz onu giydirirken size yardımcı olabilir.
 • İsteklerini belli etmek için ellerinin yanında sözcükleri de kullanabilir.
 • Bir topu yuvarlayabilir.

14. Ay

 • Parmaklarını kullanarak kendi başına yemek yiyebilir.
 • Oyuncakların olduğu kovaları boşaltabilir.
 • Başkalarını taklit edebilir.
 • Oyun oynamaktan keyif alır.
 • İsmi söylenen uzvunu gösterebilir.
 • Basit talimatları anlar.
 • Kendi başına yemek için aletler kullanabilir.
 • Kapakları doğru kaplara takabilir.
 • Yürüteç ve çekmeli oyuncakları doğru şekilde kullanabilir.

15. Ay

 • Topla oynayabilir.
 • Geri geri yürüyebilir ya da koşabilir.
 • Bir şeyler çizebilir/karalayabilir.
 • ”Hayır” demeye bayılır.
 • Evde anneye yardım etmek ister.
 • Parmaklarını dudaklarına götürerek ”şşş” yapabilir.

16. Ay

 • Bir kitabın sayfalarını çevirebilir.
 • Duygularını göstermek için feveran ya da öfke krizleri geçirebilir.
 • Birine aşırı sevgi duyabilir.
 • Her şeye tırmanmaya başlar.
 • 3 tane küpü üst üste dizebilir.
 • Alet kullanarak kendi kendine yemek yiyebilir.
 • Telefon, uzaktan kumanda ya da hergün kullanılan aletleri kullanmayı taklit ederek öğrenebilir.
 • Kıyafetlerini kendi başına çıkartabilir (en azından birini).
 • Yemekler konusunda seçici olmaya başlayabilir.
 • İkinci uyku saatinde uyumamaya başlayabilir.

17. Ay

 • Rol yapma oyunlarına başlayabilir.
 • Bir oyuncağı besliyor gibi yapabilir.
 • Konuşmaları daha anlaşılır olmaya başlar.
 • Bir topu atabilir.
 • Dans edebilir.
 • Renk, boyut ve şekli ayırt edebilir.
 • Topa düz bir şekilde vurabilir.

18. Ay

 • Kitapların sayfalarını kendi başına çevirebilir.
 • Becerikli bir şekilde çizim ya da karalamalar yapabilir.
 • Basit, iki kelimelik cümleler kurabilir.
 • Sizin yardımınızla dişlerini fırçalayabilir.
 • 4 küpü üst üste koyabilir.
 • Topu yukarıdan atabilir.
 • Oyuncakları toparlayabilir.
 • Tuvalet eğitimi için hazır olabilir, tuvalete gitmek konusunda meraklı olabilir.

 

Her bebeğin kendine özgü bir gelişim süreci olduğunu unutmayın. Fakat sizi endişelendiren bir durum olursa doktorunuza danışmaktan da çekinmeyin.

Bebeklerin 10. ve 12. Aylar Arasındaki Gelişimleri

10. Ay

 • ”Bay bay” anlamına gelen el sallama hareketini yapar.
 • Eşya ve oyuncakları almak için başparmağını kullanır.
 • Emeklemek konusunda uzmanlaşır.
 • İsteklerini göstererek ya da el hareketleriyle belli ederek anlatır.
 • Yardıma ihtiyacı olmadan, birkaç saniye boyunca, ayakta durur.

11. Ay

 • Doğru kişilere ”Anne” ya da ”baba” der.
 • Ce-e gibi oyunlara katılır.
 • Birkaç dakika boyunca kendi başına ayakta durabilir.
 • Eşyalara tutunarak etrafta dolaşabilir.
 • ”Hayır” ‘ın ve diğer bazı basit sözcüklerin ne anlama geldiğini bilir.
 • Oyuncakları kovalarına koyabilir.
 • ”Anne” ve ”Baba” dışında bir başka sözcükle daha iletişim kurabilir.

12. Ay

 • Başkalarının hareketlerini taklit edebilir.
 • El hareketleri ve işaret etmelerle ihtiyacı olan şeyleri anlatabilir.
 • Birkaç adım atabilir ya da kendi başına yürüyebilir.
 • Bir şeyler karalayabilir.
 • ”Anne” ve ”Baba” dışında bir başka sözcükle daha iletişim kurabilir.

 

Bebeğinizin bu güzel zamanlarının keyfini çıkarın!

Bebeklerin 7. ve 9. Aylar Arasındaki Gelişimleri

7. Ay

 • Desteksiz oturabilir,
 • Oyuncak ve nesneleri kendine doğru çekebilir,
 • İleri doğru hamle yapar,
 • Emeklemeye başlar,
 • Heceleri birleştirir ve gevezelik eder,
 • Yeni insanların etrafında utangaçlık yapmaya başlayabilir,
 • ”Bay bay’’ dendiğinde el sallayabilir,
 • Biri ya da bir şey tarafından desteklendiğinde ayakta durabilir,
 • Oyuncak ve nesneleri birbirleriyle çarpıştırabilir.

8. Ay

 • ”Baba” ya da ”Anne” diyebilir ama hangisinin hangisi olduğunu ayırt edemeyebilir,
 • Oyuncak ve nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir,
 • Biri ya da bir şey tarafından desteklendiğinde ayakta durabilir,
 • Emekleyebilir,
 • Etrafındaki şeyleri işaret edebilir,
 • Gizlenmiş nesneleri arayabilir,
 • Kendini ayağa kaldırabilir,
 • Küçük küçük adımlarla ilerleyebilir,
 • Baş parmağını kullanarak eşyaları tutabilir,
 • Eliyle göstererek ya da mimikler yaparak ne istediğini ya da istemediğini gösterebilir.

9. Ay

 • Biri ya da bir şey tarafından desteklendiğinde ayakta durabilir,
 • Gevezelik eder ya da heceleri birleştirebilir,
 • Nesnelerin uzunluğunu, devamlılığını anlayabilir,
 • Eşyalara tutunarak gezinebilir,
 • Alıştırma bardağını tutabilir ve kullanabilir,
 • Kendi kendine, parmaklarını kullarak, bir şeyler yiyebilir,
 • Oyun ve şarkılara hareketlerle eşlik edebilir,
 • Anne ve babayı ayırt edebilir.

 

Bebeğinizin bu güzel zamanlarının keyfini çıkarın!

Bebeklerin 4. ve 6. Aylar Arasındaki Gelişimleri

4. Ay

 • Güler ve kahkaha atar,
 • Ağırlığını bacaklarına verir,
 • Oyuncak ve nesneleri tutabilir,
 • Onunla konuştuğunuz zaman size sesler yoluyla cevap verir,
 • Karın üstü yatarken sırt üstü dönebilir,
 • ”Baba’’, ”dada’’ gibi sesleri taklit eder,
 • İlk dişi/dişleri çıkmaya başlar,
 • Katı gıdalar için hazır olabilir (tabii önce doktorunuza danışmayı unutmayın!).

5. Ay

 • Canlı renkleri ayırt edebilir,
 • Elleri ve ayaklarıyla oynar,
 • Adını bilir,
 • Yeni bir ses duyuca o sese doğru döner,
 • İki yöne de yuvarlanabilir,
 • Destek olmadan oturabilir (kısa bir süre boyunca),
 • Nesne ve oyuncakları dişler,
 • Ayrılık endişesi yaşamaya başlayabilir.

6. Ay

 • Seslere doğru döner ve dikkatini verir,
 • Sesleri taklit eder,
 • Her iki yöne de yuvarlanabilir,
 • Katı gıdaya başlamaya hazır olabilir (mutlaka önde doktorunuza danışın),
 • Destek olmadan oturabilir,
 • Nesneleri dişler,
 • Nesneleri iki eli arasında gezdirebilir,
 • Emeklemeye başlayabilir,
 • İleri doğru hamle yapabilir,
 • Gevezelik edebilir ve / veya heceleri birleştirebilir,
 • Oyuncakları ya da nesneleri kendine doğru çekebilir ya da sürükleyebilir.

 

Her bebeğin ilerleme hızının farklı olduğunu unutmayın. Sizi endişelendiren bir durum olursa mutlaka doktorunuza danışın.

Bebeklerin İlk 3 Aydaki Gelişimleri

1. Ay

 • Karın üstü uzandığında kafasını kaldırır,
 • Seslere tepki verir,
 • Yüzlere bakar,
 • Eşyaları, kısa bir süre için, gözleriyle takip eder,
 • ”Ooh’’, ”aah’’ sesleri çıkartır,
 • Siyah ve beyaz desenleri görebilir,
 • Gülümser,
 • Başını 45 derecelik bir açıyla tutabilir,
 • Kendine aynada bakmak hoşuna gider.

2. Ay

 • Neşeli sesler çıkartabilir,
 • Görüş mesafesindeki objeleri takip eder,
 • Ellerini keşfeder,
 • Kafasını, kısa süreler boyunca, dik tutabilir,
 • Gülümser, güler,
 • Başını 45 derecelik bir açıyla tutabilir,
 • Hareketleri daha düzgünleşir,
 • Bacaklarına ağırlık verebilir,
 • Karın üstü yatarken kafasını ve omuzlarını kaldırabilir,
 • En sevdiği sese, annesinin sesine, cevap verir.

3. Ay

 • Yüzünüzü ve kokunuzu tanır,
 • Kafasını sabit tutabilir,
 • Hareketli nesneleri gözleriyle takip edebilir,
 • Neşeli sesler çıkartır,
 • Baloncuklar çıkartır,
 • Anne ve babasının sesini tanır,
 • Karın üstündeyken kendini biraz yukarı kaldırabilir,
 • Karın üstünden yuvarlanarak sırt üstü uzanmaya geçebilir,
 • Yüksek sesler ilgisini çeker,
 • Ellerini birleştirebilir, oyuncaklara ilgi duyabilir.

 

Bebeğinizin bu önemli gelişimlerinin tadını çıkartın!

Anneliğin İlk Haftaları İle İlgili Gerçekler

Hayalinizde, bebeğinizi ilk gördüğünüz anda ona deli gibi aşık oluyorsunuz değil mi? Ama maalesef bu, her zaman planladığınız gibi olmayabiliyor. Anne olmanın sonucu olarak hormonlarınızın kontrolden çıkmış olması, modunuzdaki iniş çıkışlar sizi gerçekten de zorluyor.

Herkes, yeni anne babanın, bu maceraya atıldıkları için son derece mutlu olduklarını düşünürler ve anneler, diğer insanlara işin düşündüklerinden çok daha zor olduğunu itiraf edemezler ve bunu kimseyle konuşmazlar. Burada, annelerin bilmesi gereken şey, onların yalnız olmadıkları ve her yeni annenin bebeğini kucağına aldığı ilk haftada çok zorlandıklarıdır.

İşte size yeni anne olmakla ilgili kimsenin anlatmayacağı gerçekler.

Doğum işin kolay kısmıdır

Hamilelik yeterince zor bir süreçtir ve sonrasında da doğum ve iyileşme süreci onu takip eder.

Emziriyorsanız, bu da ağrılı ve rahatsız bir süreçtir. Göğüsleriniz acır, meme uçlarınız yara olur ve hiçbiri beklediğiniz gibi büyülü ve romantik bir şekilde ilerlemez. Emzirmenin getireceği bağ kurma durumu ise zamanla gelecektir.

Bıkkınlık ve endişe sizi ele geçirecek

İlk günden itibaren anneliği iyi yapıp yapamadığınızı sorgulamaya başlayacaksınız. Burada bilmeniz gereken elinizden gelenin en iyisini yapıyor olduğunuzdur. Aklınıza takılan sorularda Google oldukça işinize yarayacak.

Bir de endişe var. geceleri uyuyamayacaksınız çünkü bebeğinizin birden nefes almayı bırakacağını düşünerek paranoya yapacaksınız. Her hapşırdığında hasta olduğundan endişeleneceksiniz ve ona yaklaşan herkesi dezenfekte etmek isteyeceksiniz.

Annelerin suçluluk hissini bilir misiniz? Bir kadeh şarap içseniz kendinizi suçlu hissedersiniz, bebeğinize süt emziremeyip bebek maması verdiğiniz için kendinizi suçlu hissedersiniz, sürekli kendinizi her şey için suçlu hissedersiniz ve sık sık ağlarsınız.

Bebeğinizle bağ kurmaya hemen başlayamayabilirsiniz

Yeni annelerin %70-80’i doğum sonrası bunalımını yaşar. Bebeğinizi bırakıp bir an önce işe dönmeyi bile dileyebilirsiniz ama bir süre sonra anne-bebek bağınız şekillenecektir ve bunun anında olmaması önemli değildir.

Zombi gibi olacaksınız

Yeni annelerin uykusuz kaldıkları bir gerçektir. İlk haftalarda, hatta belki aylarda, yorgunluktan, gerçekten de zombi gibi olacaksınız. İnsanlar sizinle konuşacaklar ve siz onları yorgunluktan dinleyemeyeceksiniz. Araba kullanamayacak kadar yorgun ve uykuya hasret olacaksınız.

Özgürlüğünüzü özlemeniz gayet normal

Bir an gelecek eskisi gibi seyahat edemeyeceğinizi fark edeceksiniz. Evden, öncesinde bebek çantanızı 20 dakika boyunca hazırlamadan, çıkamayacaksınız. Bebeği beslemeniz, giydirmeniz, yanınıza temiz bez almanız, araba koltuğunu sağlam oturtmanız…vb. pek çok şey yapmanız gerekecek. Eşinizle bir filmi her 10 dakikada bir durdurmadan izleyemeyeceksiniz, akşam yemekleri sandviçlere ve hızlı yenilen atıştırmalıklara dönecek çünkü yemek pişirmeye vaktiniz olmayacak.

Peki, tüm bu sorunların yanında işin güzel yanı nedir? Bir daha asla yalnız olmayacak olmanız. Bebeğiniz, her zaman sizin yanınızda olacak, sizin öğrettiklerinizi öğrenecek, sizin sağ kolunuz, küçük kopyanız, en yakın arkadaşınız olacak. Bütün bu bıkkınlıkların yanında sık sık mutluluk gözyaşları da dökeceksiniz.

 

Yeni bebek sahibi olan bütün annelere söylenen şey ”Zamanla her şey düzelecek.” ‘tir. Bu, gerçekten de doğrudur. Eğer doğru olmasaydı kimse ikinci çocuğunu dünyaya getirmezdi!