Birçoğumuz hamilelik sırasında rahata kaçmak gerektiğini düşünürüz ama bu doğru değil! Aksine anne adayının ilk 40 hafta boyunca bebek ve anne sağlığı için fit olması çok önemlidir. Neden? Çünkü fit bir annenin vücudu doğum sonrası daha çabuk kendini toplar ve daha çok enerjiye sahip olur! Peki, hamileyken hangi yöntemlerle fit kalmayız? İşte size hamileyken yapabileceğiniz en yararlı spor seçenekleri;

Yoga

Yoga gerçekten herkesin vücudu için faydalı bir spordur. Yaşlı insanlar, çocuklar, futbolcular, balerinler ve hatta hamileler için bile. Yoga, sakinleşmenizi sağlar ve aynı zamanda mükemmel bir stres atma yöntemidir. Dengenizin, odağınızın ve esnekliğinizin gelişmesini sağlar.

Yüzmek

Yüzmek hamile kadınlar için çok yararlı bir spordur. Aslına bakarsanız herkes için yararlı bir spordur. Zayıf eklem yapısına sahip olanlar bile yüzme sporunu rahatça yapabilirler. Aynı zamanda yüzmek, hamileler için son derece faydalı bir kardiyodur.

Esnemek

Aynı yoga gibi esneme egzersizleri de, esnekliğinizi ve ağrı kontrolünüzü geliştirir. Bu da esnemenin hamile kadınlar için mükemmel bir egzersiz olmasının başlıca sebebidir.

Yürümek

Enerjik yürüyüşü hafife almayın! Eğer siz, basit ve sağlıklı bir egzersiz arayışı içinde olan hamile bir kadınsanız, bu sizin için en uygun kardiyo ve kilo kontrolü sağlayıcı egzersiz seçeneğidir. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı ve bir şişe su alın ve yürümeye hazırsınız!

Dans etmek

Dans, psikolojinizin ve dengenizin daha iyi olmasını sağlar, bu nedenle son derece faydalı bir egzersizdir.

Diğer düşük etkili aerobikler

Aslına bakarsanız doktorunuzun onayladığı bütün düşük etkili aerobik çeşitleri, hamile bir kadın için iyi seçeneklerdir. Unutmayın kalp sağlığınız hamilelik sırasında da çok önemli.

Ağırlık kaldırmak

Kollarınızdaki kaslarınızın sadece hamile kaldınız diye gevşemesine izin vermeyin. İlk 40 hafta boyunca doktorunuz da aksini söylemediği sürece, doktorunuzun izin verdiği ağırlıklar ile kaslarınızın ve vücudunuzun sıkı kalmasını sağlayın.

Kegel egzersizi

Tabii ki kegel egzersizlerini unutmamalı! Bu egzersizde pelvik kaslarınızı kullanıyorsunuz ve onları kontrol etmeyi öğrenmek size doğum zamanında ve sonrasındaki iyileşme sürecinde son derece yardımcı olacaktır. Peki, kegel nasıl yapılır;

Vajinanızdaki kaslarınızı sanki küçük tuvaletinizi yaparken birden tutmuş gibi sıkın, 10 saniye o şekilde kalın ve sonra serbest bırakın. Bu egzersizi tuvaletteyken de uygulayıp doğru kaslarınızı sıkıp sıkmadığınızı görebilirsiniz. Bu egzersizi her seferinde 5-6 kere tekrarlayın ve unutmayın bunu yaparken kimse sizi göremez, bu nedenle bu egzersizi istediğiniz zaman istediğiniz yerde yapabilirsiniz!

 

Hamileyken uygulayacağınız birçok eğlenceli yöntem ile fit kalmanız mümkün! Haydi, kalkın ve egzersiz yapmaya başlayın!