Kilo almak bazılarımız için oldukça zordur. Kilo vermeye yıllarını adamış bir kısmımız için bu inanılmaz gelse de kilo almak, kısaca çok yemek yemek demek değildir. Bazı insanlar kilo almakta çok zorlanırlar ve ne yerlerse yesinler bir türlü kilo alamazlar. Peki, düşük kilolu, hasta ve kilo alması gereken biriyseniz sağlıklı ama yüksek kalorili besinlerden hangilerini yemelisiniz? İşte size hem kilo aldıracak, hem de sağlığınızı koruyacak gıda önerilerimiz:

Kabuklu yemişler

Yüksek kalorili ve sağlıklı besinleri günlük diyetinize katmak istiyorsanız mutlaka kabuklu yemişleri de bu listeye eklemelisiniz. Kabuklu yemişler hem kalori açısından zengindirler, hem de birçok yararlı mineral içerirler. Yalnız bu gruba tuzlu fıstıklar dahil değil. Tuz eklenmemiş ve kavurulmamış kabuklu yemişleri tercih etmenizi öneririz.

Kuru meyveler

Kuru meyveler, günlük diyetinize eklemeniz gereken bir diğer sağlıklı ve yüksek kalorili besinlerdir. Hepimizin bildiği gibi atıştırmalıklar mükemmel kilo alma kaynaklarıdırlar. Bu nedenle eğer kilo almak istiyorsanız, gün içinde kuru meyve atıştırmanızı tavsiye ederiz.

Taze meyve suyu ve süt

Bir diğer kolay kalori alma yöntemi kalorili sıvılar tüketmektir. Gün içinde su içiminize ilaveten taze meyve suları (sıkmak için vaktiniz yoksa %100 saf meyve sularını satın alın) ve süt ile fark etmeden kilo alabilirsiniz.

Peynir

Peynir, yağ açısından zengindir ve aynı zamanda da yüksek oranda kalsiyum içerir. Üstelik peyniri yemeklerinize ekleyerek de tüketebilirsiniz. Makarnanızın veya fırın patatesinizin üzerine biraz peynir serpiştirin ya da salata veya sandviçlerinize peynir ekleyin. Yemekten önce başlangıç olarak bir peynir tabağı da sipariş edebilirsiniz.

Muz ve Avokado

Kalori alımınızı arttırmada meyveler son derece sağlıklı yardımcılardır. Yüksek oranda kalori içeren muz ve avokadoyu günlük diyetinize mutlaka ekleyin.

Fıstık ezmesi

Fıstık ezmeli sandviçleri sever misiniz? Fıstık ezmesi, sağlıklı ve kalorili bir besindir. Fıstık ezmeli sandviçinizi sabah yerine gün ortası ya da akşama doğru yemeyi tercih edin.

Sağlıklı yağlar

Kilo almak konusunda size vereceğimiz son tavsiye, günlük diyetinize sağlıklı yağları eklemeniz olacak. Zeytinyağı bunlardan en çok bilineni ama fındık yağı ve badem yağı da son derece faydalı ve lezzetli yağlardır. Farklı yağlar farklı yemeklere uygundur, bazıları ise pişirmek yerine sos olarak kullanılınca daha başarılı sonuç verirler.

 

Bu listeden size uygun olan besinleri seçip, günlük yeme alışkanlıklarınıza eklerseniz, sağlıklı bir şekilde kilo almaya başlayabilirsiniz. Eğer ani bir kilo kaybınız varsa veya kilonuz vücut ölçülerinize göre çok düşükse, mutlaka bir beslenme uzmanına görünmenizi tavsiye ederiz.