Karbonhidrat nedir?

Karbonhidratlar, büyük besin kaynaklarıdırlar ve birçok farklı şekilde bulunurlar. Ayrıca, vücudunuzun ana enerji kaynağıdırlar. Karbonhidratları çoğu zaman ekmek, makarna ve patates olarak düşünürüz ama aslında karbonhidratlar bu üçünden daha fazladırlar. Kabuklu yemişler, meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünleri, meyve suları, şekerli gazlı içecekler ve şekerler de karbonhidrattırlar.

İyi karbonhidratlar

Bu kadar çok çeşidi olan bir besin tabii ki iyi ve kötü olarak ikiye ayrılır. İyi karbonhidratlar, karışık olan karbonhidratlardır. Bunların sindirimi daha zor olduğu için sizi daha uzun süre tok tutarlar. İyi karbonhidratlar; tam tahıllı ekmekler, mısır gevreği, tahıllar, birçok meyve ve sebzelerdir.

Kötü karbonhidratlar

Bunların bir diğer adı da basit karbonhidratlardır. Basit karbonhidratlar kolayca sindirilirler bu da vücudun bu karbonhidratlardan sağlayacağı enerjiyi tam olarak kullanamamasına neden olur. Bu kullanamadığı fazla enerji ise vücut tarafından yağa dönüştürülür. Kötü karbonhidratlar; tatlılar, şekerli mısır gevrekleri, şekerli gazlı içecekler, tatlı içecekler, işlenmiş ekmek ve makarnalardır.

Lif

Karbonhidratlar lif açısından zengin oldukları zaman bu, iyi karbonhidratlar oldukları anlamına gelir. Lif, bizi uzun süre tok tutar ve az miktarda kalori içerir.

Sebzeler

Sebzeler de karbonhidratlar grubundadırlar. Fakat çoğu düşük miktarda karbonhidrat içerir. Patates gibi bazı sebzeler aslında karışık karbonhidratlardırlar ama vücutta basit karbonhidratlar gibi tepki görürler.

Karbonhidratlar ve kan şekeri

Basit karbonhidratlar kolayca sindirilirler ve bu da kanın şekerle dolmasına neden olur. Vücudunuzdaki insülin yeterince hızlı değildir ve kanınızdaki bu hızlı şeker artışını dengelemeye yetişemez. Bu da diyabet gibi ciddi sağlık problemlerine sahip insanlar için bir risktir.

Glisemik endeks

Glisemik endeks, yiyeceklerin vücutta ne kadar çabuk öğütülüp, kana glikoz olarak geçtiğini anlamanın bir metodudur ve yemeklerin sizi nasıl etkileyeceğini bilmenin yollarından biri alacağınız gıdanın glisemik endeksi hakkında bilgi sahibi olmaktır. Yüksek glisemik endekse sahip olan besinler, sağlıksız kan şekerinin ani bir şekilde artmasına sebep olurlar. Bunlar basit karbonhidratlardır.

Ne yemeli?

Eğer kilo vermeye ya da sağlıklı beslenmeye çalışıyorsanız yapmanız gereken şey karışık karbonhidratları tüketmektir.