Ülser ve diğer sindirim sistemi hastalıklarını azaltır

Bal, ülser ve bakteriye bağlı sindirim sistemi hastalıklarından kurtulmanıza yardımcı olur.

Antibakteriyel ve antifungaldır

Bütün ballar antibakteriyel özelliğe sahiptirler. Çünkü arılar, bal yaparken, içine bir enzim eklerler ve bu enzim hidrojen peroksit oluşumuna neden olur.

Kanser ve kalp hastalıklarını önler

Bal, flavanoid içerir ve flavanoidin içinde bulunan antioksidanlar bazı kanserlere ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

Öksürük ve boğaz enfeksiyonlarının iyileşmesinde yardımcıdır

Bal, öksürüğün iyileşmesine yardımcı olur. Özellikle de karabuğday balı.

Atletik performansı arttırır

Eski zamanlarda olimpik atletler bal ve kuru incir yiyerek performanslarını arttırırlarmış. Günümüzde yapılan araştırmalar da balın glikojen seviyesini dengeleyerek, vücudun daha çabuk kendine gelmesine yardımcı olduğunu kanıtlamıştır.

Kan şekerini düzenler

Her ne kadar bal basit şekerler içerse de bu, beyaz şeker ya da yapay tatlandırıcı ile aynı özelliklere sahip değildir. İçindeki fruktoz ve glikoz kombinasyonu vücudun kan şekerini düzenlemesine yardımcı olur.

5 elementi dengeler

Bal, Hindistan’da 4000 yıldır ayurvedik (Hindistan’da ortaya çıkan antik bir sağlık sistemi) bir ilaç olarak kullanılır. Ayrıca görüş iyileşmesi, kilo kaybı, halsizlik, idrar yolları hastalıkları, bronşiyal astım, ishal, mide bulantısı, iktidarsızlık ve erken boşalma gibi sağlık sorunlarına da iyi geldiğine inanılmaktadır.

Yara ve yanıklara iyi gelir

Cilde dışarıdan uygulanan bal, iyileştirici özelliği sayesinde, yara ve yanıklara iyi gelmektedir.

Cildi güzelleştirir

Anti bakteriyel özellikleri cilde iyi gelmektedir. Ayrıca başka malzemelerler beraber kullanıldığında da nemlendirici ve bakım yapan etkilere sahiptir.

Probiyotiktir

Bazı bal çeşitleri pek çok sayıda iyi bakteri içermektedirler. Bu sadece bal, son derece etkili bir iyileştiricidir.

Balın pek çok çeşidi olduğunu unutmamak gerekir. Farklı çeşit ballar, hangi çiçekten alındığına göre, farklı flavanoid özelliklere sahiptirler.

Balların çeşitleri (en popüler olanları)

  • Alfalfa (adi yonca) balı
  • Yabanmersini balı
  • Karabuğday balı
  • Yonca balı
  • Portakal çiçeği balı
  • Yaban çiçek balı
  • Çam balı

Balların en az 40 çeşidi vardır ve her biri kendine has bir tada ve özelliklere sahiptirler. Balın rengi ne kadar koyuysa, o çok fazla antioksidan içerir.

Bal hakkında öneriler

Eğer balınızdan maksimum faydayı almak istiyorsanız, mümkün olduğunca saf ve ham olmasına dikkat etmelisiniz. Arıtılmış bal, rafine balda olmayan vitaminler, mineraller ve enzimler içerir.

Bal ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler noktalar

Balın şeker olduğunu unutmayın. Bu nedenle de kavanoz kavanoz bal yememeniz gerektiğini aklınızdan çıkartmamalısınız. Aksi takdirde kilo alabilir ve sağlığınızı iyileştirmek isterken kötüleştirebilirsiniz.

Balı pişirip yemek ile ilgili farklı düşünceler vardır. Kimileri balın piştikten sonra aldığı kıvam nedeniyle sindiriminin zor olduğunu ve bu nedenle balın pişirilmemesi gerektiğini söyler ama henüz bu konuda kesin bir sonuca varılmamıştır.

Bazı balların içindeki bakteriler yetişkin ve çocuklara zarar vermezken, bebekler için son derece tehlikeli olabilirler. Bu nedenle 1 yaşın altındaki bebeklere bal verilmemesi gerekmektedir.