Teşvikiye’nin Demirbaşı: Çerkezo

''Farklı Bir Haber'' blogunun yazarı Zeynep Özortaç, Teşvikiye'nin demirbaşı olan Çerkezo'yu İstanbella okuyucuları için ziyaret etti.

Teşvikiyenin demirbaşı Çerkezo

Kuruluşu 1920’lere dayanan, o zamanlar ilk dükkanı Karaköy’de ve fabrikası ise Ayazağa’da olan bir şarküteri firması. Zaman aşımına uğruyor, kapanıyor ancak ismi eskimeden devleşmeye devam ediyor.

Teşvikiye’nin en canlı noktasında, 20 senedir ilk günkü ruhunu koruyarak, bugünün şartlarında hala internet sitesi olmadan, menüsünü günün taleplerine uyduran küçücük bir dükkan.

Çerkezo sandviçleri ile ünlü.

Tercihe göre baget, Alman, İtalyan, zeytinli, haşhaşlı veya susamlı ekmek içine sosis, köfte veya peynir seçip; sıcak ya da soğuk olarak isteyebiliyorsunuz. Çeşit gerçekten de bol. Diyette olanlar için light menü de mevcut.  Ayrıca salata, dürümü çağrıştıran tortilla veya tostlar arasından da seçim yapabilirsiniz. Her şey basit, hızlı ve çok leziz. Bu arada porsiyonları da büyük. Salatayla bile doyabilirsiniz.

Teşvikiye ve Nişantaşı gibi her gün yeni yerlerin açıldığı semtlerde, bu kadar yıl ayakta ve hep aynı çekicilikte kalmaya devam etmelerinin en büyük sebebi müşterileri.  Benim gibi tüm müşterileri buraya çok sadık. Her seferinde olmasa bile bir Nişantaşı ziyaretinde mutlaka uğranır buraya. Bizler üzerinde böyle bir etkisi var.

Dükkan sahibi tam bir İstanbul beyefendisi.  İç dekoru kendisi yaratmış.  İçeri girdiğinizde sıcak bir hava ile karşılaşıyorsunuz. Her yer değişik, dekoratif eşya dolu. Tavandan bile bir şeyler sarkıyor. Etrafa bakınmak çok keyifli. Sandviçinizi yediğiniz o kısacık zamanı “şuna bak, oradakini gördün mü?” diyerek geçiyorsunuz. Uzun süre oturmalık değil, kısa anı hızlı ve kaliteli değerlendirmelik bir yer.

En son gidişimde yanımda daha önce buraya hiç gelmemiş bir arkadaşım vardı. Bu kadar zaman önünden geçip, buradan habersiz olmanın şaşkınlığı görülmeye değerdi. Vitrindeki sandviçleri görür görmez çok beğendi burayı. İçeri girdiğimizde onu izledim. Önce etrafı inceledi. Yüzünde yaramaz bir çocuk ifadesi, memnun olduğu belliydi. “Ne keyifli yermiş” deyip durdu.

Dükkandakilerle sohbet ederken “Nasıl tozunu alıyorsunuz bu kadar eşyanın? Hiç kaybolan bir şey olmuyor mu?” diye sordum. Verdikleri cevap çok samimiydi. “Her gün toz almak imkansız, 2 günde bir alınır. Eşyalar kıymetli ama müşterilerimiz bazen çaktırmadan sevdikleri şeyleri alıyorlar. Canları sağ olsun”. Karşılıklı gülüştük.

Pazar günü haricinde her gün 08.30-21.00 saatleri servisi yapan Çerkezo`ya bugüne kadar gitmediyseniz, ilk Teşvikiye veya Nişantaşı gününüzde gidin ve bir sandviç yiyin. Pişman olmayacaksınız.

Bu arada paket servisi de oldukça yaygın. Eğer o çevrede çalışıyorsanız telefonu mutlaka not edin.

Çerkezo Teşvikiye Camisi’nin hemen karşısında sizleri bekliyor.

Teşvikiye Cad. No:101 Teşvikiye - Şişli / İstanbul

0212 260 85 87
YAZAR HAKKINDA

author.name

Zeynep Özortaç


1977 Mart Ayında İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite sonrası Proje Koordinatörü olarak Sistem Reklamcılık’ta Shell Benzin İstasyonları’nın imalat ve montaj projelerini yürüttü. Bu sırada İstanbul Üniversitesi MBA öğrenimini tamamladı ve mühendislik yanına işletme ruhunu kattı.  

 

2005 senesi itibariyle, mühendislik hayatını sonlandırarak kendisini perakende konusunda lider ZARA grubu içinde buldu ve kariyer serüveni 2008 yılı itibariyle İnsan Kaynakları Müdürlüğü ile devam etti. İşe alım ve teknikleri, eğitim, performans değerlendirme, koçluk konuları üzerinde uzmanlaştı.

 

2011 yılı içerisinde BATİK Örme bünyesinde insan kaynakları departmanını kurdu ve geliştirdi. Çeşitli üniversitelerde perakende sektöründe insan kaynakları konulu seminerler verdi. 2011 Eylül ayında dünya devi VF Corporation’dan aldığı teklif ile kariyer yoluna burada devam ettirme kararı aldı. Kendisi yurtdışına bağlı çalışıyor, Türkiye ve Yunanistan’daki tüm eğitim programlarını organize ediyor.

 

11 yılın üzerindeki çalışma hayatı boyunca en büyük kazanımının farklı insan tanımak olduğunu söyleyen Zeynep, sosyal yaşantısında da insan seven, yaratıcı, sosyal ve enerjik bir ruha sahip. Doğa sporları, farklı şehirler ve yemek yapmak vazgeçilmezleri arasında. 2011 senesinde başladığı amatör blog yazarlığı ile iki faklı blog kurdu. Kendisi bizim için bir İstanbul aşığı olarak İstanbul’dan mekan ve etkinlik bilgileri paylaşıyor olacak.

 

http://farklibirhaber.blogspot.com/

 

http://zeynepozortac.blogspot.com/

Tum Yazılarını gör

Yorumlar