Konu zevk almak olunca, vajina da klitoris de zevk verici özelliğe sahip organlardır. Fakat unutulmamalıdır ki, nasıl ki her kadının parmak izleri birbirinden farklıysa, her kadının daha çok zevk aldığı bölgeler de birbiriyle aynı değildir. Bir kadın vajinal mi yoksa klitoral olarak mı daha çok zevk aldığını önce kendi kendini keşfederek öğrenebilir.

Öncelikle, zevk ve hassasiyeti birbirinden ayırabilmek gerekir. Biyolojik olarak, hassas bölgeler genellikle zevk almakla birbirlerine bağlantılıdırlar, ama her zaman değil. Erojen bölgeler iki tipe ayrılırlar;

Ana erojen bölgeler

 Birçok sinir ucunu bünyelerinde barındırırlar. Genel olarak genital bölgeler, göğüsler, göğüs uçları, popo, anüs, bacak arası, dudaklar, baldırların iç kısımları, koltuk altları, göbek, boyun ve kulaklardır.

İkincil erojen bölgeler

Vücudun yukarıda belirtilmemiş olan diğer bölgeleri. Bu bölgelerden zevk almak partnerinizden öğrendiklerinizle olabilir. Mesela, bir kadın, sırtı nazikçe öpüldüğü zaman tahrik olmayı sonradan öğrenebilir.

Ana erojen bölgeler, bazı insanlarda dokunulduğu an zevk almasına sebep olabilirken, başka birinde bu bölgeye dokunulması kaşıntıya, canının acımasına, rahatsız olmasına hatta acı duymasına sebep olabilmektedir. Bir diğer yandan, bir insan, daha az sinir ucuna sahip bölgelerden daha çok zevk alabilmektedir.

Klitoris

Kendisi küçük, hissettirdikleri büyük olan organ klitoris, birçok sinir ucuna sahiptir, hatta vücudun en çok sinir ucuna sahip bölgelerinden birisidir. Biyolojik bir karşılaştırma yapacaksak, penisin sahip olduğu bütün sinir uçlarının sadece bezelye büyüklüğündeki bir noktada toplandığını düşünün. Bu nedenle birçok kadın klitorisin, vajinadan daha duyarlı olduğunu düşünmektedir. Bir kadın, ister dokunularak tahrik olmayı tercih etsin, ister dille, ister vajinal seks sırasında başka bir vücudun baskısıyla ya da bir vibratörle, birçok yöntemle orgazma ulaşabilmektedir. Tekrarlamak gerekirse, zevk, hassasiyetle eş anlama gelmez, bazı kadınlar klitorislerine doğrudan uygulanan baskıyı fazla bulur ve bundan hoşlanmazlar.

Bazı kadınların ise vajinaları son derece hassastır. Buna daha az rastlanıyor olsa da bazı kadınlar sadece vajinal birleşmenin hissettirdiği hisle orgazma ulaşabilirler.

Klitoris ve vajina

Bir başka gerçek de vajina ve klitorisin beraber bir takım olarak çalışabildiğidir! Klitoris, küçücük boyutuyla vücutta zevk fırtınaları koparabilirken, vajina da birçok sinir ucuyla bu orgazma yardım edebilmektedir. Her ne kadar sinir uçları kesin olarak zevk verici noktalar olmasalar da, tahrik olmanın başlangıcı için iyi noktalardırlar. Sizin için en zevk verici olan alanı bulmak için (klitoris, vajina ya da vücudunuzun başka bölgeleri) kendi başınıza ya da partnerinizle bu bölgeleri keşfetmek akıllıca bir yöntemdir.

 

Unutmayın, doğru noktalarınızı bulduktan sonra başarısız olmanız mümkün değildir!